Zero point vibration & My motivation

Son zamanlarda ortalıklara dagılan quantum temelli birşeysel gelişim kitaplarına hiç bakmadım. Muhtemelen bunun en buyuk nedeni bir cogunun koskocaman temelsiz ve gerekcesiz bir sacmalık oldugunu düşünmem.

Ancak onun yanında bu donem aldıgım Structure: electronic properties of materials adlı derste gorduklerim, hayatımın baska bir doneminde( sayet doktora yapmazsam )onume bir daha cıkmayacak cinsten. Anlasılması kolay olsa da idrak edilmesi biraz ust duzey matematik cambazlıgına sahip degilseniz bir hayli zor olan quantum mekaniginin beni en cok sasırtan inceliklerinden birisiyle karsılastım gecen haftalarda.  Adını şanını bir hayli uzun suredir duyduğum quantum harmonic oscillator’un  energy fonksiyonunun heisenberg belirsizlik ilkesince (momentum ve position’a gore ) minimizasyonu su asagidaki derivation’da goreceginiz uzere belli bir degere eşit oluyor.

_______________________________________________

Quantum Harmonic Oscillator: Energy Minimum from Uncertainty Principle

The ground state energy for the quantum harmonic oscillator can be shown to be the minimum energy allowed by the uncertainty principle.

The energy of the quantum harmonic oscillator must be at least

Taking the lower limit from the uncertainty principle

Then the energy expressed in terms of the position uncertainty can be written

Minimizing this energy by taking the derivative with respect to the position uncertainty and setting it equal to zero gives

Solving for the position uncertainty gives

Substituting gives the minimum value of energy allowed.

 

This is a very significant physical result because it tells us that the energy of a system described by a harmonic oscillator potential cannot have zero energy. Physical systems such as atoms in a solid lattice or in polyatomic molecules in a gas cannot have zero energy even at absolute zero temperature. The energy of the ground vibrational state is often referred to as “zero point vibration”. The zero point energy is sufficient to prevent liquid helium-4 from freezing at atmospheric pressure, no matter how low the temperature.

(http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/quantum/hosc4.html)
________________________________

Yani , asla ulaşılamayan o sıfır kelvinde dahi, bu dunyayı olusturduguna inandıgımız string’ler, sicim’ler, veya ne derseniz deyin, belli bir enerjiyle titresime sahipler ve asla sabit olmuyor, duramıyorlar.

Tanrı aşkına, her bir zerremiz asagidaki kavli  ve yukarıdaki kevni ayet geregi varlık korosuna katılır ve deveran edip duramaz iken, bizdeki ne cesaret degil mi, ki sorumluluklarımızı erteliyor, cagımızın yıgınla birikmis problemi varken bir kahve icme rahatlığında ömrümüzü tüketiyor, günlerimizi bir tespih tanesiymis gibi sonsuzlugumuza bir daha geri gelmeyecek uzere cekiveriyoruz.

”Yedi gök, yer ve bunların içinde bulunanlar, Allah’ı tesbih ederler. O’nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir varlık yoktur.” Isra,44

”Allah, göklerin ve yerin nurudur (aydınlatıcısıdır). O’nun nurunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandil gibidir. O lamba bir billur içindedir; o billur da sanki inciye benzer bir yıldız gibidir ki, doğuya da batıya da nisbet edilemeyen mübarek bir ağaçtan çıkan yağdan tutuşturulur. (Bu öyle bir ağaç ki) yağı, nerdeyse, kendisine ateş değmese bile ışık verir. (Bu ışık) nur üstüne nurdur. Allah dilediği kimseyi nuruyla hidayete iletir. Allah insanlara (işte böyle) misal verir” Nur,35

Etiketler: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.