“Başarı Tesadüf Değildir”

Evet, blog’un amacına uygun olarak buraya yazabileceğim enmantıklı şeylerden birisi de bu olur heralde. Bugünlerde elimden düşürmediğim muazzam bir kitap. Bundan birkaç ay önce şu süreç bir tamamlansa da şu kitabı artık okusam dediğim, her seferinde uzaktan uzaktan bakıp vakit ayıramadığım bir kitap. Sn. Günseli Özen  Ocakoğlu’nun ‘Başarı Tesadüf Değildir’ adlı çalışması büyüklerin sözünü dinlemeyi bilenler için kütüphanelerin başköşesini süslemeli.


Günseli Özen Ocakoğlu – Rota Yayınları

İş dünyasının 80 önde gelen ismiyle yapılan söyleşileri içeren kitap, anlatım ve üslup yönünden çok zengin. Üniversite öğrencilerine bu kitabı almalarını tavsiye etmeyeceğim çünkü mezuniyetten hemen sonra okunduğunda çok daha iyi anlaşılabiliyor.  Şu ana kadar didik didik 64 sayfasını okuyabildim. Etkilendiğim bir anıyı paylaşmak isterim.

Efendim anlatan 2008’e kadar Beko ve Arçelik Genel Müdür’lüklerini yapmış, Aka Gündüz Özdemir beyefendi,

Arçelik Eski Genel Müdürü

Aka Gündüz Özdemir –
Arçelik Eski Genel Müdürü

“Matematik en sevdiğim dersti. Lisedeki matematik öğretmenlerim derste asistanlık yaptırırlardı. Bu benim de hoşuma giderdi. Matematikteki başarımdan dolayı mühendis olmayı çok istiyordum ve eğer mühendis olamazsam dünya yıkılır sanırdım. Sınavlarda ODTÜ Mühendislik ve Mimarlık fakültesini ilk girişte kazandım.Ancak babam öğretmendi ve olanakları da kısıtlıydı. Kendisi kayıt olayım diye o zamanın parasıyla 500 lira verdi bana. Kayıt ücreti ise 450 liraydı. ODTÜ’nün bahçesinde kayıt masasının önünde kayıt saati bitene kadar bekledim. Kayıt sorumlusu bayan bana bakıyor, ben ona bakıyorum ama bir yandan da şunu düşünüyorum: ‘Bu para benim hakkım mı ? Ailem bu kadar sıkıntı içindeyken,benim bu parayı okula vermem doğru olur mu? ‘ Ve işte hayatımın en ciddi kararını verdim ve o gün, ODTÜ’ye kayıt yaptırmadım.”

Ardından Özdemir, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun oldu.  Beko’da işe başladı. Kısa sürede genel müdürlüğe kadar yükseldi ve kariyeri yükselerek devam etti. Nerede bütün bir ömrü, ÖSS ve benzeri gibi bir hayata endeksleyerek yaşayanlar, nerede Sn. Özdemir gibi muhteşem bir irade ve özgüven sergileyerek imkansızlıklara meydan okuyanlar…

Yine Özdemir ve neredeyse hemen hemen tüm işadamlarının söylediği bir şey var. ‘Aslında ben hiç bir zaman Arçelik’in Genel Müdürü olacağım diye düşünmemiştim…’ Onlar sadece yaptıkları işi en iyi şekilde yapıyorlar ve mükemmelliyetçi ve inatçı yanları onları bulundukları mevkilere taşıyor. O yüzden hele hele bugünün karamser dünyasında, mühendis mi olacağım, satışçı mı yoksa yönetici mi olacağım diye feryad eden yeni mezun arkadaşlar. Hayat sizi gitmek istediğiniz yere götürecektir, yeter ki  yarının iyi olması için bugünü en iyi geçirelim.

Bu kitaba devam edeceğiz.

Etiketler: ,
One comment on ““Başarı Tesadüf Değildir”
  1. Ersin dedi ki:

    Çok iyi bir yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.