venedik 4

Venedikte son gunumde  yorgunluktan yazamadim, ancak simdi resimleri de duzenleyerek yazma imkanı buldum.suan floransada ki ikinci hostelimdeyim.

Venedikte son gunumde, Allaha sükür sunumumu güzelcene gercekleştirdim, sunumum konferansın son gununde oldugu icin dinleyici sayısı diger session’lara göre daha azdı. Ama bir bu az dinleyiciden bir hayli soru aldim.

Konferansın son gununde İsvec te university of boras ‘da PhD sini yapan Sunil ile tanıstim. Onunla kahvaltı yaptıktan sonra biraz guidecca turu attık ve ben venedikte kaldigim hostelden çıkışımı yaptırdim. Son gun cok ciddi sekilde güneşliydi valizlerle guidecca’dan lido’ya konferansın sonunda da lido’dan floransa için tren istasyonuna gelmek biraz zor oldu. Ama ilginctir, backpacking yaparken aclık ve yorgunluk aklınıza bile gelmiyor. Yani neredeyse hic zorlanmadim. İtalyaya gelirken ucagı kacırdıgımdan olsa gerek, artık her yere iki saat oncesinden gidiyorum.

Neyse sunumumu yaptıktan sonra, diger konusmacıları beklemeden direk lido adasını terkettim. Waterbus’la rialtoya kadar gectim ve orada piazzale roma’ya, yani onun yanındaki santa lucia tren istasyonuna kadar yürüdüm. Cok kısa olacagini dusunmustum ama elimde valizle hic kolay ve kısa olmadi. Sokaklar birer labirent gibi oldugundan kusbakısı 10 dakika sürebilecek biryer , yarım saat 45 dakikayı bulabiliyor.Arada sırada san marco, piazzale roma veya ferrovia gibi istasyonları gosteren duvar işaretlerinin dısında… etrafta büyük bir simge, işaret de olmadıgı icin venedik’te yön bulmak hic kolay degil.  Bu tur gezilere baslamadan once, bir pusula sart. Veya en kötü ihtimalle internetten iyi bir mapping yapıp bazı yerleri not almak zaman kazandırabilir. Smart phone’unuz varsa, o zaman işler cok daha kolay tabi.

Tren istasyonunda tren saati geldi ve internetten aldıgım icin bileti istasyonda baska hicbir sey yapmama gerek kalmadi. Trenin hangi vagonunda ve hangi koltugunda oturacagimi sectigim icin dogrudan trene gectim. İtalyanın trenlerinde ikinci sınıf bir yolculuk bile size VIP bir ucakta seyahat ediyormussunuz gibi hissettiriyor. Cok cok konforlu ve nazaran cok hızlı. ACTV olanlar sanırım, venedikten romaya kadar sadece 4-5 durakta duruyor. Venedik santa lucia’dan cıktıktan sonra 20 dakika içinde Padova’da oluyorsunuz. Bologna yol uzerinde ve orası da 1.5 saat kadar suruyor.Bense, 2 saat 8 dakikada floransa’ya vardim. Tren sistemi o kadar  gelişmiş ki, tren istasyonu taksim meydanı gibi. Her daim full cekiyor ve vızır vızır işliyor trenler. Hatta bazı trenler iki katlı.

Bu tren yolculugunun sonunda gidecek olanlara sunu tavsiye edebilirim ki, yol uzerinde pek birsey yok. O yuzden aksam bu yolculugu uzerine almak mantıklı. Etrafta pek bir sey yok ve hatta bolognadan sonra neredeyse full bir tünel içinde geciyor yolculuk. Floransaya geldigimde dogrudan kalacagim International Student House Florence’i aradim ve tren istasyonuna cok yakın oldugu icin rahatlıkla buldum.

Burada bir gece kaldıktan sonra sabahleyin hemen cıkıp suan kaldigim persafone palace’i buldum. Artık floransa da oldugum icin buraya yeni bir yazıyla devam edecegim.

Etiketler: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.